[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 1، شماره 3 - ( 9-1391 ) ::
جلد 1 شماره 3 صفحات 1-7 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوع و علل بروز تب در بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه و ارتباط آنها با مشخصات دموگرافیک
گلرخ مریدی* 1، شهناز خالدی1
1- دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
چکیده:   (10007 مشاهده)

هدف. هدف از این مطالعه تعیین مشخصات دموگرافیک در بیماران بستری در آی سی یو و ارتباط آن با شیوع وعلل بروز تب در ایشان بود.

زمینه. بروز تب به عنوان یک مشکل شایع مطرح است. حدود 70 درصد بیماران بستری در بخش آی سی یو دچار تب می شوند که می تواندمنجر به افزایش میزان مرگ ومیر در آنان گردد.

روش کار.این مطالعه، از نوع توصیفی-تحلیلی بود. جامعه پژوهش شامل 110 بیمار بستری در بخشهایآی سی یو بیمارستانهایآموزشی شهر سنندج بودند کهدربدو ورودبه آی سی یو تب نداشتند و24 ساعت بعددرجه حرارت بالاتر از 3/38 درجه سلسیوس داشتند. از میان ایشان، کلیه بیماران تب دار در فاصله زمانی اسفند ماه سال 86 تا مردادماه1387به عنوان نمونهپژوهش انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده هاپرسشنامه ای استاندارد بود، که پس از تکمیل آنها توسط پرسشگر کدبندی شدو سپس داده ها  با استفاده از روش‌های آماری SPSS، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته ها.نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که علل عفونی بروز تب در 02/38 درصد نمونه های مورد پژوهش، عفونت ناشی از کاتتر و در 5/34 درصد نیز پنومونی ناشی از ونتیلاتور و در 5/14 درصد، مشکلات ایجاد شده به دلیل عوارض ناشی از عفونت زخم ها بود. همچنین، نتایج حاصل از این بررسی در مورد علل غیر عفونی بروز تب نشان داد که 1/29 درصد از آنها، ناشی از پنومونی آسپیراسیون بود. آزمون آماری کای دو رابطه معنی دار آماری بین سن (01/0)، مدت اقامت در بیمارستان (05/0) و میزان نمره هوشیاری بیمار بر مبنای مقیاس گلاسگو (01/0) رابابروز تب نشان داد.

نتیجه گیری. بروز تب در بخش آی سی یو  یکی از عوارض نسبتاً شایع دربیماران بستری می باشد. فراوانی این عارضه در این بررسی شبیه و حتی پایین تر از فراوانی گزارش شده مطالعاتی است که در سایر مناطق انجام شده و نشاندهنده آن است که علیرغم کم­تر بودن امکانات درمانی در منطقه مورد مطالعه، استانداردهای کنترل عفونت و اصول مراقبت از بیمار به خوبی رعایت می شود. 

واژه‌های کلیدی: بخش آی سی یو، علل بروز تب، پنومونی
متن کامل [PDF 779 kb]   (10918 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: قلبی عروقی
دریافت: ۱۳۹۲/۴/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۲/۸/۲ | انتشار: ۱۳۹۲/۸/۲
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moridi G, Khaledi S. Prevalence and causes of fever at intensive care unit and its association with demographic characteristics. پرستاری قلب و عروق. 2012; 1 (3) :1-7
URL: http://journal.icns.org.ir/article-1-81-fa.html

مریدی گلرخ، خالدی شهناز. شیوع و علل بروز تب در بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه و ارتباط آنها با مشخصات دموگرافیک. فصلنامه پرستاری قلب و عروق. 1391; 1 (3) :1-7

URL: http://journal.icns.org.ir/article-1-81-fa.htmlدوره 1، شماره 3 - ( 9-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پرستاری قلب و عروق Iranian Journal of Cardiovascular Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3844