[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 4 - ( 12-1394 ) ::
جلد 4 شماره 4 صفحات 14-21 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مقایسه ای دو شاخص نوسانات فشار نبض و فشار ورید مرکزی در ارزیابی حجم مایعات بعد از جراحی قلب در بیماران تحت تهویه مکانیکی
مصطفی علوی1، تورج بابایی1، مهشید قدردوست1، علیرضا آزاد*2
1- مرکز آموزشی تحقیقاتی درمانی قلب و عروق شهید رجایی، تهران، ایران
2- مرکز آموزشی تحقیقاتی درمانی قلب و عروق شهید رجایی، تهران، ایران (*نویسنده مسئول) ، Azad6588@gmail.com
چکیده:   (1787 مشاهده)

خلاصه

هدف. این مطالعه با هدف مقایسه شاخص نوسانات فشار نبض و فشار ورید مرکزی در بررسی وضعیت حجم مایعات و بهینه سازی مطلوب آن در بیماران تحت تهویه مکانیکی بعد از عمل جراحی قلب در بخش مراقبت های ویژه انجام شد.

زمینه. ارزیابی مایعات و تعیین حجم داخل عروقی به لحاظ بالینی در بیماران بدحال و تحت جراحی های بزرگ از قبیل جراحی قلب، یک چالش اساسی است. هدف از ارزیابی وضعیت حجم داخل عروقی در بیماران با ناپایداری همودینامیک، در درجه اول تعیین این نکته مهم است که آیا آنها از تجویز مایع سود می برند یا نه.

روش کار. تحقیق حاضر یک مطالعه توصیفی تحلیلی آینده نگر و از نوع بررسی روش های تشخیصی می باشد که در آن، تعداد 30 بیمار پس از عمل جراحی قلب بر اساس معیارهای ورود به مطالعه به روش نمونه گیری آسان از بین بیماران بستری در بخش های مراقبت ویژه مرکز قلب و عروق شهید رجائی تهران در طول مدت مطالعه انتخاب شدند. ابزار جمع آوری داده ها شامل فرم مشخصات دموگرافیک بود که با استفاده از پرونده بیماران تکمیل شد. معیارهای همودینامیک شامل فشار ورید مرکزی، فشار خون سیستولی و دیاستولی نیز اندازه گیری شدند. برای محاسبه فشار نبض شریانی و نوسانات آن از دستگاه مانیتورینگ کنار تخت و اندازه گیری مداوم و غیرتهاجمی ایندکس قلبی و دیگر پارامترها استفاده شد. تحلیل داده ها در نرم افزار SPSSنسخه 20 با استفاده از آزمون های آماری و محاسبه حساسیت و ویژگی انجام شد.

یافته ها. میانگین تغییرات فشار ورید مرکزی، قبل و پنج دقیقه بعد از تجویز حجم مایع به ترتیب، 10/10 میلی متر جیوه با انحراف معیار 6/01 و 12/37میلی متر جیوه با انحراف معیار 6/34 بود که دارای اختلاف آماری معنی دار بودند (0/015=p). میانگین تغییرات فشار نبض شریانی، قبل و پنج دقیقه بعد از تجویز حجم مایع به ترتیب،  16/94 میلی متر جیوه با انحراف معیار 8/32 و 12/77 میلی متر جیوه با انحراف معیار 4/02 بود که که دارای اختلاف آماری معنی دار بودند (0/005=p). در نقطه برش 2/8 لیتر/دقیقه/متر مربع برای ایندکس قلبی، مقادیر حساسیت و ویژگی برای نوسانات بیشتر از 13 درصد در فشار نبض، به ترتیب، 0/71 و 0/61 بود. همچنین، در نقطه برش 2/8 لیتر/دقیقه/متر مربع برای ایندکس قلبی، مقادیر حساسیت و ویژگی برای فشار ورید مرکزی کمتر از 5 میلی متر جیوه به ترتیب، 0/11 و 0/84 به دست آمد.

این یافته ها نشان دهنده قدرت تشخیصی بالاتر فشار نبض در مقایسه با فشار ورید مرکزی در ارزیابی حجم مایعات می باشد.

نتیجه گیری. به نظر می رسد در بیماران تحت تهویه مکانیکی بعد از اعمال جراحی بزرگ، به ویژه جراحی قلب، ایندکس دینامیک فشار نبض در مقایسه با شاخص استاتیک فشار ورید مرکزی به منظور ارزیابی و حفظ مطلوب مایعات ارجح است.

واژه‌های کلیدی: فشار نبض شریانی، فشار ورید مرکزی، حجم داخل عروقی، تهویه مکانیکی، بخش مراقبت های ویژه، جراحی قلب
متن کامل [PDF 900 kb]   (1184 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پايش هموديناميك
دریافت: ۱۳۹۴/۸/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۲/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۵/۵/۱۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alavi M, Babaee T, Ghadrdoost M, azad A. Comparative study of pulse pressure variation and central venous pressure in evaluation of fluid status in mechanically ventilated patients after cardiac surgery. پرستاری قلب و عروق. 2016; 4 (4) :14-21
URL: http://journal.icns.org.ir/article-1-288-fa.html

علوی مصطفی، بابایی تورج، قدردوست مهشید، آزاد علیرضا. بررسی مقایسه ای دو شاخص نوسانات فشار نبض و فشار ورید مرکزی در ارزیابی حجم مایعات بعد از جراحی قلب در بیماران تحت تهویه مکانیکی. فصلنامه پرستاری قلب و عروق. 1394; 4 (4) :14-21

URL: http://journal.icns.org.ir/article-1-288-fa.htmlدوره 4، شماره 4 - ( 12-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پرستاری قلب و عروق Iranian Journal of Cardiovascular Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3877