:: دوره 8، شماره 1 - ( 1-1398 ) ::
جلد 8 شماره 1 صفحات 72-79 برگشت به فهرست نسخه ها
آنچه پرستاران باید درباره نوتوانی جسمی بیماران بعد از جراحی بای پس عروق کرونر بدانند: یک مطالعه
بنفشه قربانی1، فاطمه بهرام نژاد*2، محمد حسین ماندگار3، زهره سادات میرمقتدایی4
1- دانشکده پرستاری و مامایی تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- دانشکده پرستاری و مامایی تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، bahramnezhad@sina.tums.ac.ir
3- گروه جراحی عمومی، دانشکده پزشکی، بیمارستان شریعتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
4- گروه مجازی سازی آموزش پزشکی، دانشکده مجازی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (370 مشاهده)
خلاصه
هدف. این مطالعه مروری با هدف بررسی اهمیت نوتوانی قلبی و ارائه آموزش­ها در حیطه فعالیت جسمی در مرحله دوم نوتوانی انجام شد.
زمینه. نوتوانی قلبی بعد از عمل جراحی قلب باز به عنوان یک برنامه جامع درازمدت شامل ارزیابی پزشکی، تجویز برنامه ورزشی، اصلاح عوامل خطرزای قلبی، آموزش و مشاوره تعریف شده است. با توجه به اینکه فعالیت جسمی جزء جدایی ناپذیر نوتوانی قلبی، به­خصوص در مرحله دوم نوتوانی است، آشنایی پرستاران با حیطه نوتوانی قلبی و ارائه آموزش­های لازم به بیماران، اثر به­سزایی در کاهش عوارض و همچنین بهبود کیفیت زندگی خواهد داشت.  
روش کار. این مطالعه­ در سال 1397 و 1398 با جست­و­جوی کتابخانه­ای و اینترنتی با کلیدواژه­های جراحی بای­پس عروق کرونر، تبعیت از رژیم درمانی، بیماری قلبی­عروقی، فعالیت جسمی، حرکت­های ورزشی در منزل، نوتوانی قلبی و معادل انگلیسی آنها در پایگاه­های داده­ای و موتورهای جست­و­جو شامل CINAHL، Chchrane Library، Web of Science، PubMed، MagIran، OVID، SID، Google Scholar، Up-to-Date، و SCOPUS بدون محدودیت زمانی  جست و جو شدند. در مجموع، 51 مقاله بدون محدودیت زمانی در ارتباط با مطالعه حاضر یافت شد که از این تعداد، با کمک نرم افزارEndNote ، 4 مقاله تکراری حذف شد. تعداد 10 مقاله نیز به دلیل عدم دسترسی متن کامل حذف شد و در نهایت، 37 مقاله وارد مطالعه شدند.
یافته­ ها. نقش پرستار در آموزش به بیماران قلبی جهت نوتوانی، از اهمیت به­سزایی برخوردار است. با آموزش اصول نوتوانی به بیماران در پیشگیری و مدیریت عوارض، می­توان نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی بیماران و افزایش بقای آنها  ایفا نمود. 
نتیجه­ گیری. آشنایی پرستاران با اصول نوتوانی قلبی از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. پیشنهاد می­شود پرستاران آموزش نوتوانی را به عنوان یکی از رویکردهای حمایتی درمانی و پیشگیری مورد توجه قرار دهند و همواره با آخرین دستورالعمل­ها در این حیطه، آشنایی لازم را داشته باشند.
واژه‌های کلیدی: جراحی بای پس عروق کرونر، تبعیت از رژیم درمانی، فعالیت جسمی، نوتوانی قلبی
متن کامل [PDF 911 kb]   (226 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تبعيت از رژيم درماني
دریافت: 1398/7/16 | پذیرش: 1398/9/24 | انتشار: 1398/1/10


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 1 - ( 1-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها