:: دوره 4، شماره 4 - ( 12-1394 ) ::
جلد 4 شماره 4 صفحات 64-72 برگشت به فهرست نسخه ها
احیای قلبی ریوی در زنان باردار: مروری کوتاه بر دانش پرسنل پزشکی
مهین نوملی1، زهرا عباسی دولت آبادی2، اسماعیل شریعت*3
1- مرکز پژوهش های دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- گروه پرستاری مراقبت های ویژه، دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
3- عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد ساوه، ساوه، ایران (*نویسنده مسئول) ، arshiashariat@yahoo.com
چکیده:   (1922 مشاهده)

خلاصه

هدف. این مطالعه مروری با هدف بررسی دانش پرسنل پزشکی درباره احیای قلبی ریوی در دوران بارداری انجام شد.

زمینه. احیای قلبی ریوی طی بارداری رویدادی نادری است. هدف از احیای خانم باردار،‌ نجات جان مادر و جنین است؛ بنابراین، با وجود نادر بودن، حائز اهمیت است. دانش پرسنل پزشکی و آموزش های رسمی آنان از جمله عوامل موثر بر پیامدهای احیای مادری و جنینی می باشند. آگاهی از وضعیت موجود دانش پرسنل پزشکی درباره احیا در بارداری به شناسایی شکاف های موجود و برنامه ریزی برای برطرف نمودن آن ها کمک می نماید.

روش کار. در این مطالعه مروری روایتی، برای جمع آوری اطلاعات از پایگاه های اطلاعاتیMedline، Science direct،‌Ovid، Scopus، SID،‌Magiran و سامانه دانش گستر برکت استفاده شد. جستجوی مقالات در بازه زمانی سال های 2000 تا 2016 با استفاده از کلیدواژه های cardiopulmonary resuscitation، pregnancy،knowledge، و medical staff، و معادل فارسی آن ها صورت گرفت. معیار انتخاب مقالات، تشابه موضوعی با عنوان مورد مرور بود.

یافته ها. از 20 مقاله بازیابی شده، تنها 4 مقاله توصیفی تحلیلی مقطعی در بازه زمانی 2008 تا 2012 انتخاب و به منظور توصیف وضعیت دانش احیای قلبی ریوی طی بارداری در پرسنل پزشکی مرور شدند. دانش پرسنل پزشکی در زمینه های مختلف پوزیشن مناسب خانم باردار طی احیا، توالی تهویه با ماسک و انتوباسیون،‌ دفیبریلاسیون (استفاده از آن طی بارداری، محل قرارگرفتن پدل ها، ملاحظات و مقدار انرژی آن)، استفاده از داروها و دوز آن ها و ختم بارداری، و زایمان سزارین طی 4 تا 5 دقیقه بعد از احیای قلبی ریوی ناموفق، ضعیف گزارش شده بود.

نتیجه گیری. پرسنل پزشکی از دانش ضعیفی درباره احیای قلبی ریوی در دوران بارداری برخوردار هستند. بنابراین، برگزاری دوره های آموزشی مداوم به منظور بهبود وضعیت دانش در این زمینه ضروری می باشد. 

واژه‌های کلیدی: احیای قلبی ریوی، بارداری، دانش، پرسنل پزشکی
متن کامل [PDF 1012 kb]   (4100 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: قلبی عروقی
دریافت: ۱۳۹۵/۵/۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۵/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۵/۶/۱۰


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 4 - ( 12-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها